Interested in a PLAGIARISM-FREE paper based on these particular instructions?...with 100% confidentiality?

Order Now

What is the easiest way to do this? Explain the process.

You’ve just joined the staff of the XYZ Manufacturing Company (XYZ, for short). XYZ manufactures only one product, the gizmo. It comes in two sizes, the mini-gizmo and the manga-gizmo. Both are difficult to manufacture, and consequently, the company closely monitors rejected units. The company has three locations, each of which produces both the mini and the manga-gizmos. You are automating the weekly production reports so that you can easily calculate total production for the entire company each week.
The mini-gizmo is priced at $3.25 per unit. The manga-gizmo is priced at $7.00 per unit. The unit cost for a reject mini-gizmo is $1.75. The cost for a reject manga-gizmo is $3.50. Respond fully to the following questions regarding this task:

Note: This is a two part question.

1.) The managers will e-mail their weekly reports to you on Monday of the following week. You will then produce the summary report. Explain the process for doing this. Give a sample formula to total the number of mini-gizmos produced by the entire company in a week.
2.) Each week, you will present the combined report to your boss, who wants to see both the summary and the individual sheets for each location. You want to add a header with the date and your name to each page. What is the easiest way to do this? Explain the process.

Interested in a PLAGIARISM-FREE paper based on these particular instructions?...with 100% confidentiality?

Order Now